Meny Kaffe - Åbningsturnering 2019

Søndag den 7. april blev golfsæsonen 2019 officielt skudt i gang i Give Golfklub med Meny Kaffe som ny turneringssponsor på den traditionelle åbningsturnering.

78 friske spillere var mødt op til en hyggelig dag med solskin og let vind – perfekt forårsvej til en runde golf.
Alle spillere fik før start udleveret et lille Dannebrogsflag med deres navn på, da turneringen blev spillet som en ”flagturnering”. Det vil sige, at det udleverede flag skulle placeres, hvor golfbolden lå, når hver enkelt spiller havde brugt sit sidste slag jf. sit spillehandicap. F.eks. med et spillehandicap på 24, så skulle flaget placeres efter 96 slag.

Baneservice var også på plads på dagen og de servicerede de mange spillere rundt på banen og i dagens anledning havde de medbragt gratis kaffe til spillerne.

Inden præmieoverrækkelsen fortalte næstformand Stephen Bihl om bestyrelsens planer og prioriteringer for den kommende sæson og iført JA hatten leverede han også en fin peptalk, hvor han opfordrede medlemmerne til aktivt at invitere familie, venner, naboer osv. til et besøg i klubben, hvor de selv kan prøve golfspillet og måske erfare, hvad det er, der gør, at golfen går i blodet på mange af os. Opfordringen gik også på at tage aktivt del i integrering af de mange nye spillere, der er kommet i klubben, så de nye hurtigst muligt bliver en del af det gode sociale fællesskab, der er kendetegnende for Give Golfklub.

Erik Bjerregaard, som er klubbens guru udi regler mv., gav derefter en kort orientering om, hvad næste års ændringer til handicapregulering vil betyde. Han opfordrede her spillerne til at registrere alle deres private runder i den kommende sæson, således handicappet kan blive så retvisende som muligt, når de nye regler træder i kraft i 2020.

Dagens fine scores lover godt for en god sæson og de bedste resultater blev belønnet med flotte præmier fra Meny Kaffe, ligesom der var vin eller whisky til de 5 spillere, der kom nærmest flaget i første slag på de 5 par 3 huller. Ramte man ikke lige dagen, så var der ekstra chancer, idet der også var fine klappepræmier fra Meny Kaffe, som blev uddelt ved lodtrækning blandt de spillere, der ikke havde vundet en præmie.

Resultater:

A-rækken

 1. Tony Cole,                           Hul 1
 2. Rasmus Henriksen                   Hul 1
 3. Brian Rasmussen                     Hul 18
 4. Bo Eyro                                      Hul 18
 5. Rasmus Tølbøl                          Hul 18
 6. John Pedersen                          Hul 18

B-rækken

 1. Flemming Machholdt                    Hul 9
  2.   Gitte Minke                             Hul 9
  3.   Jan Ebbe                                Hul 9
  4.   Hanne Kimer Rasmussen      Hul 9
  5.   Anette Ebbe                           Hul 9
  6. Henning Larsen                       Hul 9


Nærmest flaget på par 3 hullerne

Hul 3      Tony Cole                           9,28 m
Hul 6      Poul-Erik Nielsen             2,61 m
Hul 9      Rasmus Tølbøl                  2,63 m
Hul 13   Bjarne Kruse                     3,46 m
Hul 17  Bodil Albrechtsen            1,54 m

IMG 3144

 

Aktivitetskalender

man d. 22 apr 19:00 -
Medlemsmøde kl. 19.00 i Caféen
ons d. 24 apr 17:00 -
Bestyrelsesmøde
søn d. 05 maj 09:00 -
Forårsturnering
ons d. 22 maj 17:00 -
Bestyrelsmøde
ons d. 19 jun 17:00 -
Bestyrelsmøde

Nyt fra klubben:

Midlertidige lokale regel med lejeforbedring

 • “Når en spillers bold ligger i en del af det generelle område, klippet til fairwayhøjde eller lavere, må spilleren tage lempelse uden straf én gang, ved at placere en bold i et lempelsesområde der: har et referencepunkt ved boldens oprindelige sted, er på størrelse med længden på et scorekort og er i det generelle område, ikke nærmere hullet." Bolden må renses. Regel 14.2b(2) gælder

 

 • Skader efter traktorspor højre side af Hul 4 og venstre side af hul 7, behandles som AUR, hvorfra lempelse uden straf tillades efter Regel 16.1.

VELKOMMEN www

Kontorets åbningstider

Fra 1. april

Mandag: LUKKET
Tirsdag: kl. 10 - 14
Onsdag: kl. 14 - 19
Torsdag: kl. 10 - 14
Fredag:   kl. 09 - 12
Weekender og helligdage lukket 

Henvendelse kan i øvrigt ske til Mette på mail: info@givegolfklub.dk eller i åbningstiden på telefon 7573 9401

Støt vores sponsorer - de støtter Give Golfklub

A. Boesenbæk Super Brugsen AagaardMaskinudlejning  Egtved Smedje
ToerringVVS web  Pagaard El  GiveService  MiddelfartSparekasse
 Schouw 002  Kældervin 2022  Klub Profil Give24  danbolig2023 2
 GiveVinduespolering  Vandel Undervognscenter  Give El  expert
 Danske Stenhuggerier  dsted Tømmer  PandoraKitchen  Nortec tilpasset
 Bildeko.dk tilpasset  Partner Revision  JM Malerfirma  EMR
       
Nortec tilpasset GiveIT VestjyskBank oksnacks
 dancake  Handelsbanken  Bjarne Madsen  FlemmingThisgaard
 NORLYS 23  HTH  FaryLochan tilpasset  LarsVegas.png
 GiveElementer  PK Auto  HK Olie  Mila
 AT biler  RealMæglerne2023  JB logo web  FirstStopHerning23