Visioner for Give Golfklub

Ejerskab af baneanlægget, et løft af træningsmiljøet, temabaserede sponsorater og en stærkere dialog mellem bestyrelsen og medlemmerne er blandt den nyvalgte formand Knud Brøchners vigtigste visioner for Give Golfklub.

 KB2

Lige fra den spæde begyndelse i halvfemserne og frem til i dag har lokale ildsjæle og dygtige medarbejdere skabt et solidt fundament for Give Goldklub, og 25 års jubilæet skal i højeste grad være en hyldest til de mange frivillige, der har lagt i tusindvis af ubetalelige timer i golfklubben, mener Knud Brøchner.
 
- De frivilliges store arbejdsindsats gennem årene har i kombination med vores dygtige medarbejdere skabt en af Gives absolut største foreninger med flere end 650 aktive golfspillere, der vælger Give Golfklub på grund af det stærke golffællesskab, de mange aktiviteter på banen og ikke mindst samværet i klubbens hyggelige café, forklarer Knud Brøchner, der som ny formand er gået ind i jubilæumsåret med nye visioner for golfsportens fremtid i Give.
 

# Vision 1 – Ejerskab af baneanlægget

- I bestyrelsen ønsker vi på sigt at overtage ejerskabet af baneanlægget. Ved at eje baneanlægget sikrer vi, at værdien af de mange frivillige arbejdstimer medlemmerne har ydet gennem 25 år bliver i klubben. Vi tror på, at det bliver lettere at få nye frivillige og flere sponsorer, hvis vi er herre i eget hus, og vi ved, at det bliver muligt at søge kommunale tilskud, hvis baneanlægget ikke er privatejet, forklarer Knud Brøchner om de vigtigste grunde til visionen om at overtage ejerskabet.
 

# Vision 2 – Et interessant træningsmiljø

- Vores tid er kostbar, og der findes utallige aktiviteter, vi kan gå til. For at fastholde vores mange medlemmer og ikke mindst tiltrække nye, er det vigtigt, at vi skaber et løft i træningsmiljø. Derfor arbejder vi i bestyrelsen for at udvikle træningsmiljøet med forskellige forslag. En ny indspilsgreen og et shortgameanlæg er interessant, herudover en færdiggørelse af klublokalet til bl.a.undervisning af skolebørn og juniorer og renovering af terrassen. På sigt en udvidelse af Par-3 banen til en 9-hullers bane, som jeg undrer mig over, at vi ikke allerede har, siger Knud Brøchner.
 

# Vision 3 – Temabaserede sponsorater

- Bestyrelsen har etableret et nyt sponsorudvalg. Vi ønsker et udvalg, der kan skabe et tættere samarbejde mellem den enkelte samarbejdspartner og Give Golfklub. Vi tror på, at vi som en af byens største foreninger er interessant for nye samarbejdspartnere, men vi skal være dygtigere til at sammensætte et værdifuldt produkt og gøre det attraktivt at samarbejde med os. En af visionerne kan være, at gøre nogle af sponsoraterne temabaserede og f.eks. søge samarbejdspartnere, der vil være med til at skabe et bedre træningsmiljø for vores nye og yngste spillere, forklarer Knud Brøchner.
 

# Vision 4 – Dialog skaber udvikling

- Det skal være lettere at komme i dialog med bestyrelsen. Udvalgsformændene kan altid kontaktes. Derudover får jeg fra 1. april faste tider i klubhuset, hvor medlemmerne kan komme med stort og småt. Med tiltaget er det vores mål at komme tættere på medlemmerne og lytte til deres ønsker for både dagligdagen og fremtiden i Give Golfklub, forklarer Knud Brøchner.
 
Give Golfklub er en stærk social breddeklub, hvor der er plads til alle uanset niveau og alder, og med nye visioner og planlagte aktiviteter håber formand Knud Brøchner på at udvikle foreningen, så den også i fremtiden kan fastholde og tiltrække nye medlemmer i alle aldre.
 
- I Give Golfklub har vi det samme stærke fællesskab, som også kendetegner Give som by, og hver eneste gang jeg kommer i klubben, mærker jeg, hvordan Give Golfklub spiller en vigtig rolle for mange lokales sociale liv. I al beskedenhed er det mit håb, at visionerne og bestyrelsens arbejde, kan være med til at udvikle en af byens bedste legepladser, så vi også i fremtiden har et unikt mødested for byen, understreger Knud Brøchner.

Særlige aktiviteter i jubilæumsåret

Gratis begyndergolf

Gratis begynderforløb starter 4. april 2018, hvor nye golfspillere får træning og smager på klubbens sociale liv.
 

Golf på skoleskemaet

5. årgang fra byens skoler har i en periode golf på skoleskemaet. Halvdelen meldte sig i 2017 ind i juniorafdelingen. Vi fortsætter samarbejdet i 2018.
 

Golf på Par-3 banen

I samarbejde med Ældresagen, Idræt i dagtimerne og Aktive ældre, tilbyder Give Golfklub gratis træning for nybegyndere. Sidste år hyggede 15 seniorer sig med golfsporten og det sociale samvær. Nogle valgte også at udfordre ”den store bane”.
 

Klubber i klubben

Ladies section, Mandagsklubben, Mens section, Elite golf og andre turneringsaktiviteter spiller naturligvis videre med ufortrøden kraft.
 

Nye bunkers

Give Golfklubs dygtige greenkeepere går i gang med at renovere bunkers på banen. Arbejdet forventes færdigt, så banen står knivskarpt til jubilæumsugen i maj.

Aktiviteter i Jubilæumsugen

Mandag 21. maj – 2. Pinsedag

Stor Jubilæumsturnering med flotte præmier
Turneringsponsor: Give Golfshop
 

Tirsdag 22. maj

Aftenturnering
Turneringsponsor: Thyregod Wellness
 

Onsdag 23. maj

Aftenturnering
Turneringsponsor: Bravo Tours
 

Torsdag 24. maj

Aftenturnering
Turneringsponsor: Strong2gether
 

Fredag 25. maj

Aftenturnering
Turneringsponsor: Pandora Kitchen
 
Festmiddag for alle golfklubbens medlemmer med ægtefæller.

 

Lørdag 26. maj

Jubilæumsreception
Vinderen af jubilæumskonkurrencen og et rejsegavekort på 10.000 kr. findes.

Nyt fra klubben:

Midlertidige lokale regel med lejeforbedring

  • “Når en spillers bold ligger i en del af det generelle område, klippet til fairwayhøjde eller lavere, må spilleren tage lempelse uden straf én gang, ved at placere en bold i et lempelsesområde der: har et referencepunkt ved boldens oprindelige sted, er på størrelse med længden på et scorekort og er i det generelle område, ikke nærmere hullet." Bolden må renses. Regel 14.2b(2) gælder

VELKOMMEN www

Kontorets åbningstider

Fra 1. april

Mandag: LUKKET
Tirsdag: kl. 10 - 14
Onsdag: kl. 14 - 19
Torsdag: kl. 10 - 14
Fredag:   kl. 09 - 12
Weekender og helligdage lukket 

Henvendelse kan i øvrigt ske til Mette på mail: info@givegolfklub.dk eller i åbningstiden på telefon 7573 9401

Støt vores sponsorer - de støtter Give Golfklub

A. Boesenbæk Super Brugsen AagaardMaskinudlejning  Egtved Smedje
ToerringVVS web  Pagaard El  GiveService  MiddelfartSparekasse
 Schouw 002  Kældervin 2022  Klub Profil Give24  danbolig2023 2
 GiveVinduespolering  Vandel Undervognscenter  Give El  expert
 Danske Stenhuggerier  dsted Tømmer  PandoraKitchen  Nortec tilpasset
 Bildeko.dk tilpasset  Partner Revision  JM Malerfirma  EMR
       
Nortec tilpasset GiveIT VestjyskBank oksnacks
 dancake  Handelsbanken  Bjarne Madsen  FlemmingThisgaard
 NORLYS 23  HTH  FaryLochan tilpasset  LarsVegas.png
 GiveElementer  PK Auto  HK Olie  Mila
 AT biler  RealMæglerne2023  JB logo web  FirstStopHerning23