Klubmesterskaberne 2017 blev afviklet i Give Golfklub i weekenden 23. - 24. september

Når sæsonen for golfturneringer er ved at være på det sidste, kommer den største turneringsweekend i Give Golfklub gennem året-Klubmesterskabet.

I år blev det afviklet i tørvejr med spredte solstrejf både lørdag og søndag. De tilmeldte spillere, som alle er medlemmer af Give Golfklub, var opdelt i ot-te rækker efter alder og køn – og spillede fra scratch (dvs. uden handicap). Det er sikkert, at det bliver klubbens absolut bedste spillere, der bliver klub-mestre, da der ikke gives den normale ”kompensation” for den enkeltes spil-lehandicap.  Det er ganske enkelt den spiller, der kommer banen rundt i fær-reste antal slag, der bliver klubmester i den enkelte række. Der var tilmeldt i alt 81 spillere, der alle spillede to runder på den særdeles velplejede bane i Give Golfklub (og tak til green-keeperne for det).  Dog spil-lede Herre rækken tre runder (to lørdag og én søndag). Der var golf på programmet i Give Golfklub lige fra kl. 8.00 lørdag morgen til søndag  kl. 16.00, hvor den endelige præmieoverrækkelse var slut. Klubmesterskaberne forløb stort set uden problemer, og de nødvendige afkla-ringer af regler blev ordnet i mindelighed - i golf er man nemlig selv sin egen dommer! Den første runde i klubmesterskaberne om lørdagen indgik - udover i klubme-sterskabet - i en sideløbende stablefordturnering, hvor der blev uddelt ikke mindre end 10 præmier til de 5 bedste i to lige store rækker.

De fem bedste i hver række i denne stableford-turnering blev:
A-række:
1. Jesper Hansen 40 points.  
2. Jørgen Kousgaard38 points. (HCP 12,8)     
3. Lars Hannerup 38 points. (HCP 12,9)  
4. Ole Jensen  37 points.  
5. Bo Eyro  36 points.

B-række:
1. Jette Schytt 41 points.   
2. Ivar Weinschenck39 points.   
3. Lars Petersen 37 points.  
4. Gert Jensen 35 points. (HCP 20,1)  
5. Gunnar Zakis 35 points. (HCP 22,3) 

Præmierne for at komme nærmest hullet på de fem par-3 huller blev uddelt til:
Hul 3: Yupin Hima 408 cm.
Hul 6: Hans Pagaard 39 cm.
Hul 9: Lise Kamp  282 cm.
Hul 13: Else Pedersen 136 cm.
Hul 17: Lars Hannerup 23 cm.

Søndagens runder blev i mange af rækkerne særdeles spændende og ofte først afgjort på det sidste hul, og der var brug for omspil mellem to spillere i Herre senior, før der var fundet en vinder.

Til vinderne af de enkelte rækker var der  glas med indgravering, en lille elefant med klubbens logo og en flaske champagne, der traditionen tro blev indtaget i klubhuset sammen med alle tilskuerne og de øvrige deltagere.

Vinderne i de enkelte rækker – der i et år nu kan smykke sig med titlen klubmester inden for hver række – blev

Dame  Veteran (60 år eller derover):
1. Sussi Riber Jensen 186 slag.
2. Kirsten Neve 193 slag.

Dame Senior (50år eller derover) :
1. Jette Hannerup 175 slag.
2. Helle Olesen 180 slag.

Dame Midage (30år eller derover) :
1. Yupin Hima 171 slag.
2. Jette Hansen 217 slag.

Herre Super Veteran (70 år eller derover):
1. Villy Vesterlund 181 slag.
2. Vagn Jensen 193 slag

Herre Veteran (60 år eller derover):
1. Jørgen Kousgaard 166 slag.
2. Knud Erik Palmelund 179 slag.

Herre Senior (50 år eller derover):
1. Ole Jensen 164 slag.
2. Michael Olesen 164 slag.

Herre Mid-Age (30 år eller derover):
1. Jesper Hansen 150 slag.
2. Svend Olsen Lindbjerg 171 slag.

Herrer (ingen aldersgrænse) 3 runder:
1. Brian Rasmussen 232 slag.
2. Brian Kvist 240 slag.

Klubmester ”all-over” blev Brian Rasmussen med 232 slag.
Brian Rasmussen er således ”klubbens bedste spiller” – og får sit navn indgra-veret i den flotte pokal, der har sin faste plads i klubhuset. Brian Rasmussen modtog dermed titlen ”klubmester” og brillerede med en ob-ligatorisk men også flot og festlig vindertale!

Turnerings artikler

Powered by mod LCA